Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

Аннотация

The unique natural hydrogeological sites of the eastern part of Leningrad region are described: the Urya-Kanzhaya river valley in the natural park the "Vepsian Forest" and karst valley of the river Ragusha. General geology and hydrogeology of the sites and results of hydrogeological investigation of the Department of Hydrogeology of St. Petersburg University are presented. Advice on the organization of scientific field trips for students on hydrogeology and other tourists are given. Refs 5. Figs 5. Tables 2.
Язык оригиналаанглийский
Страницы (с-по)31-44
Число страниц14
ЖурналВестник Санкт-Петербургского университета. Науки о Земле
Том64
Номер выпуска1
DOI
СостояниеОпубликовано - 1 янв 2017

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «Scientific fieldtrips to the hydrogeological sites of the carboniferous plateau (east of Leningrad region)». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).