Результат исследований: Материалы конференцийматериалырецензирование

2 Цитирования (Scopus)

Аннотация

QReal:Robots tool is presented - a development environment for programming Lego Mindstorms NXT 2.0 and TRIK robotic constructors, that are used to teach computer science and robotics in schools. Differences between QReal:Robots and existing tools are discussed, TRIK robotic construction set is presented, QReal:Robots functionality for TRIK is described.

Язык оригиналаанглийский
DOI
СостояниеОпубликовано - 1 янв 2013
Событие9th Central and Eastern European Software Engineering Conference in Russia, CEE-SECR 2013 - Moscow, Российская Федерация
Продолжительность: 24 окт 201325 окт 2013

конференция

конференция9th Central and Eastern European Software Engineering Conference in Russia, CEE-SECR 2013
СтранаРоссийская Федерация
ГородMoscow
Период24/10/1325/10/13

Предметные области Scopus

• Человеко-машинное взаимодействие
  • Компьютерные сети и коммуникации
  • Компьютерное зрение и распознавание образов
  • Программный продукт

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «QReal: Robots - An environment for teaching computer science and robotics in schools». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).