Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

1 Цитирования (Scopus)

Аннотация

The paper considers software for the simulation and analysis of transverse dynamics of charged particle beams in synchrotrons and beam lines. It calculates the transverse beam dynamics in synchrotrons and beam lines based on the linear model, the structural functions of synchrotrons and beam lines, the beam acceptance and emittance, and the orbit correction. The software is capable of calculating the orbit-correction quality distributions and reconstructing the transport matrix parameters from the response matrices.

Язык оригиналаанглийский
Страницы (с-по)798-801
Число страниц4
ЖурналPhysics of Particles and Nuclei Letters
Том15
Номер выпуска7
DOI
СостояниеОпубликовано - 1 дек 2018

Предметные области Scopus

• Ядерная физика и физика высоких энергий

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «Development of Software for Simulating and Analyzing the Dynamics of Charged-Particle Beams in Synchrotrons and Beam Lines». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).

• Цитировать