Cooperation in Dynamic Network Games

Результат исследований: Публикации в книгах, отчётах, сборниках, трудах конференцийстатья в сборнике материалов конференциинаучнаярецензирование

Аннотация

This paper reviews research on dynamic network games that has been carrying out in Saint Petersburg State University since 2009. We focus on the problem of cooperation in dynamic network models noting time and subgame inconsistency of cooperative solutions. The problem of stable cooperation is also covered.

Язык оригиналаАнглийский
Название основной публикацииCONTRIBUTIONS TO GAME THEORY AND MANAGEMENT, VOL X
РедакторыLA Petrosyan, NA Zenkevich
ИздательИздательство Санкт-Петербургского университета
Страницы42-67
Число страниц26
ISBN (печатное издание)*****************
СостояниеОпубликовано - 2017
Событие10th International Conference on Game Theory and Management (GMT2016) - St Petersburg
Продолжительность: 7 июл 20169 июл 2016

Серия публикаций

НазваниеContributions to Game Theory and Management
ИздательST PETERSBURG UNIV GRAD SCH MANAGEMENT
Том10
ISSN (печатное издание)2310-2608

Конференция

Конференция10th International Conference on Game Theory and Management (GMT2016)
ГородSt Petersburg
Период7/07/169/07/16

Gao, H., & Pankratova, Y. (2017). Cooperation in Dynamic Network Games. В LA. Petrosyan, & NA. Zenkevich (Ред.), CONTRIBUTIONS TO GAME THEORY AND MANAGEMENT, VOL X (стр. 42-67). (Contributions to Game Theory and Management; Том 10). Издательство Санкт-Петербургского университета.