У ИСТОКОВ РОССИЙСКОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ НАУКИ: ИВАН ЯКОВЛЕВИЧ ГОРЛОВ

СостояниеОпубликовано - 2008

@article{29036b363bfc4413b2bf2ee444ddbc84,
title = "У ИСТОКОВ РОССИЙСКОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ НАУКИ: ИВАН ЯКОВЛЕВИЧ ГОРЛОВ",
abstract = "The article discusses the biography and also brief results of the analysis of theoretical legacy of the well-known Russian scientist, economist, professor of the Imperial St.-Petersburg University I.   Ya.   Gorlov (1814-1890). Gorlov was the author of the first Russian textbook in the theory of finance. He also wrote a series of interesting papers on political economy as well as on some applied economic problems.",
author = "С. Белозеров",
year = "2008",
language = "русский",
pages = "150--157",
journal = "ВОПРОСЫ ЭКОНОМИКИ",
issn = "0042-8736",
publisher = "Институт экономики РАН",
number = "2",

У ИСТОКОВ РОССИЙСКОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ НАУКИ: ИВАН ЯКОВЛЕВИЧ ГОРЛОВ. / Белозеров, С.

В: ВОПРОСЫ ЭКОНОМИКИ, № 2, 2008, стр. 150-157.

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

TY - JOUR

T1 - У ИСТОКОВ РОССИЙСКОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ НАУКИ: ИВАН ЯКОВЛЕВИЧ ГОРЛОВ

AU - Белозеров, С.

PY - 2008

Y1 - 2008

N2 - The article discusses the biography and also brief results of the analysis of theoretical legacy of the well-known Russian scientist, economist, professor of the Imperial St.-Petersburg University I.   Ya.   Gorlov (1814-1890). Gorlov was the author of the first Russian textbook in the theory of finance. He also wrote a series of interesting papers on political economy as well as on some applied economic problems.

AB - The article discusses the biography and also brief results of the analysis of theoretical legacy of the well-known Russian scientist, economist, professor of the Imperial St.-Petersburg University I.   Ya.   Gorlov (1814-1890). Gorlov was the author of the first Russian textbook in the theory of finance. He also wrote a series of interesting papers on political economy as well as on some applied economic problems.

M3 - статья

SP - 150