Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

Выдержка

Страницы (с-по)30-41
ЖурналВЕСТНИК САНКТ-ПЕТЕРБУРГСКОГО УНИВЕРСИТЕТА. СЕРИЯ 5: ЭКОНОМИКА
Номер выпуска3
СостояниеОпубликовано - 2006
Опубликовано для внешнего пользованияДа

@article{30cbbea345f347939d42fc3e2255943f,
title = "СУЩНОСТЬ И ФУНКЦИИ ФИНАНСОВ ДОМАШНЕГО ХОЗЯЙСТВА Essence and Functions of Households' Finance",
abstract = "In this article, author represents the results of theoretical investigation of essence and functions of «households' finance» category that is rather new for the native economics. The investigation systematizes native and foreign authors' opinions on essence of «finance» category, and gives a number of theoretical arguments that prove validity of its usage in economics.",
author = "С.А. Белозеров",
year = "2006",
language = "русский",
pages = "30--41",
journal = "ВЕСТНИК САНКТ-ПЕТЕРБУРГСКОГО УНИВЕРСИТЕТА. ЭКОНОМИКА",
issn = "1026-356X",
publisher = "Издательство Санкт-Петербургского университета",
number = "3",

TY - JOUR

T1 - СУЩНОСТЬ И ФУНКЦИИ ФИНАНСОВ ДОМАШНЕГО ХОЗЯЙСТВА Essence and Functions of Households' Finance

AU - Белозеров, С.А.

PY - 2006

Y1 - 2006

N2 - In this article, author represents the results of theoretical investigation of essence and functions of «households' finance» category that is rather new for the native economics. The investigation systematizes native and foreign authors' opinions on essence of «finance» category, and gives a number of theoretical arguments that prove validity of its usage in economics.

AB - In this article, author represents the results of theoretical investigation of essence and functions of «households' finance» category that is rather new for the native economics. The investigation systematizes native and foreign authors' opinions on essence of «finance» category, and gives a number of theoretical arguments that prove validity of its usage in economics.

M3 - статья

SP - 30