Результат исследований: Публикации в книгах, отчётах, сборниках, трудах конференцийглава/раздел

Аннотация

Consideration of materials of biographical nature, as well as the composition of the poem led to the identification of three thematic areas, unified in meaning. The genre-compositional organization of their unity allowed the author to overcome the linearity of speech and create a work new to his time, which demonstrated the nonlinearity of our thinking and the availability of opportunities for its implementation in the speech organization of the text.
Название основной публикацииМир Лермонтова: Коллективная монография (Институт русской литературы (Пушкинский Дом) РАН. Санкт-Петербургский государственный университет)
ИздательСкрипториум
Страницы234-243
СостояниеОпубликовано - 2015
Опубликовано для внешнего пользованияДа

Fingerprint

Предметные области Scopus

• Гуманитарные науки и искусство (все)

Рогова, К. А. (2015). Стихотворение Лермонтова «Валерик»: опыт рассмотрения речевой организации текста. В Мир Лермонтова: Коллективная монография (Институт русской литературы (Пушкинский Дом) РАН. Санкт-Петербургский государственный университет) (стр. 234-243). Скрипториум.