Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

Аннотация

The article analyzes the mistakes that appear in schoolchildren in recent years and associated with the definition of part-speech participle, adverb participle and verbs. The author suggests a possible shift in the system of the modern Russian language, which occurred in the early XXI century and affected the hybrid grammatical forms. It is indicated that schoolchildren often do not distinguish between real and passive participles, participles and adjectives, participles and adverbial participles, adverbial participles and verbs. The question is raised about the causes of such phenomena: linguistic (changes in the Russian language) or methodological (systematic omissions in the teaching of the Russian language at school).
Переведенное названиеParticiple, adverb, verb in the mind of a schoolboy of the XXI century: what is happening and what it says
Номер статьи4
Страницы (с-по)19-22
Число страниц4
ЖурналРУССКИЙ ЯЗЫК ЗА РУБЕЖОМ
Номер выпуска2 (273)
СостояниеОпубликовано - 2019

Предметные области Scopus

• Гуманитарные науки и искусство (все)

• ПРИЧАСТИЕ, ДЕЕПРИЧАСТИЕ, ГЛАГОЛ, СОВРЕМЕННЫЙ РУССКИЙ ЯЗЫК, ИЗМЕНЕНИЯ, ЗНАЧЕНИЕ, ФОРМАЛЬНЫЙ ПРИЗНАК, ОШИБКА

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «Причастие, деепричастие, глагол в сознании школьника XXI века: что происходит и о чем это говорит». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).