A real options model for analysis of industrial R&D expenditures

Переведенное название: Применение реальных опционов для анализа отраслевых затрат на исследования и разработки

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

Выдержка

Цель настоящей работы состоит в разработке модели, которая может быть использована для оценки величины затрат на исследования и разработки крупных и зрелых компаний. Методология исследования основана на анализе реальных опционов. Затраты на исследования и разработки трактуются в модели как платежи по реальному опциону, который представляет собой право компании инвестировать в будущем в реальные активы и тем самым обеспечивать развитие бизнеса. Основным результатом работы является модель оценки, которая включает в себя несколько релевантных факторов. В то время как в существующих исследованиях подход на основе реальных опционов в основном применяется к анализу отдельных проектов компаний или отдельных отраслей, в настоящей статье данная методология используется для решения более общей задачи. Мы рассчитываем на то, что результаты нашего исследования будут способствовать пониманию различной интенсивности исследовательской деятельности в крупных инновационных компаниях.
Язык оригиналаанглийский
Страницы (с-по)393-406
Число страниц14
ЖурналРОССИЙСКИЙ ЖУРНАЛ МЕНЕДЖМЕНТА
Том16
Номер выпуска3
СостояниеОпубликовано - 2018

Отпечаток

Expenditure
Real options
Industry
Payment
Assets
R&D expenditure
Business development
Factors
Methodology
Valuation model

• затраты на исследования и разработки
  • портфель исследовательских проектов
  • реальные опционы
  • волатильность ценности компании
  • WEB OF SCIENCE
  • РОССИЙСКИЙ ИНДЕКС НАУЧНОГО ЦИТИРОВАНИЯ

@article{2a3f9d7cf1614831b3a99950ba708f49,
title = "A real options model for analysis of industrial R&D expenditures",
abstract = "The objective of this paper is to develop the model that can be used to explain the amount of research and development (R&D) expenditures of large and mature companies. The re-search methodology is based on real options approach. We model companies’ R&D expen-ditures as payments for the real option, which is the right of a company to invest in real assets in the future, and therefore to ensure business development. The main result is a valuation model, which includes several relevant factors. While existing research papers apply real options approach mostly to the R&D projects of particular companies or within particular industries and situations, the current paper applies the corresponding methodol-ogy in general and aggregated setting. We hope that it will contribute to understanding of R&D intensity in large innovative companies.",
keywords = "R&D expenditures, R&D projects portfolio, real option approach, volatility of company value, WEB OF SCIENCE, РОССИЙСКИЙ ИНДЕКС НАУЧНОГО ЦИТИРОВАНИЯ, затраты на исследования и разработки, портфель исследовательских проектов, реальные опционы, волатильность ценности компании, WEB OF SCIENCE, РОССИЙСКИЙ ИНДЕКС НАУЧНОГО ЦИТИРОВАНИЯ",
author = "Бухвалов, {Александр Васильевич} and Лукьянова, {Анна Евгеньевна} and Никулин, {Егор Дмитриевич} and Окулов, {Виталий Леонидович}",
note = "A real options model for analysis of industrial R&D expenditures / A. V. Bukhvalov, A. E. Loukianova, E. D. Nikulin, V. l. Okulov // The Russian Management Journal. - 2018. - Volume 16, № 3. - P. 393-406.",
year = "2018",
language = "English",
volume = "16",
pages = "393--406",
journal = "РОССИЙСКИЙ ЖУРНАЛ МЕНЕДЖМЕНТА",
issn = "1729-7427",
publisher = "Издательство Санкт-Петербургского университета",
number = "3",

TY - JOUR

T1 - A real options model for analysis of industrial R&D expenditures

AU - Бухвалов, Александр Васильевич

AU - Лукьянова, Анна Евгеньевна

AU - Никулин, Егор Дмитриевич

AU - Окулов, Виталий Леонидович

N1 - A real options model for analysis of industrial R&D expenditures / A. V. Bukhvalov, A. E. Loukianova, E. D. Nikulin, V. l. Okulov // The Russian Management Journal. - 2018. - Volume 16, № 3. - P. 393-406.

PY - 2018

Y1 - 2018

N2 - The objective of this paper is to develop the model that can be used to explain the amount of research and development (R&D) expenditures of large and mature companies. The re-search methodology is based on real options approach. We model companies’ R&D expen-ditures as payments for the real option, which is the right of a company to invest in real assets in the future, and therefore to ensure business development. The main result is a valuation model, which includes several relevant factors. While existing research papers apply real options approach mostly to the R&D projects of particular companies or within particular industries and situations, the current paper applies the corresponding methodol-ogy in general and aggregated setting. We hope that it will contribute to understanding of R&D intensity in large innovative companies.

AB - The objective of this paper is to develop the model that can be used to explain the amount of research and development (R&D) expenditures of large and mature companies. The re-search methodology is based on real options approach. We model companies’ R&D expen-ditures as payments for the real option, which is the right of a company to invest in real assets in the future, and therefore to ensure business development. The main result is a valuation model, which includes several relevant factors. While existing research papers apply real options approach mostly to the R&D projects of particular companies or within particular industries and situations, the current paper applies the corresponding methodol-ogy in general and aggregated setting. We hope that it will contribute to understanding of R&D intensity in large innovative companies.

KW - R&D expenditures

KW - R&D projects portfolio

KW - real option approach

KW - volatility of company value