Результат исследований: Публикации в книгах, отчётах, сборниках, трудах конференцийстатья в сборнике материалов конференциинаучная

Аннотация

The report is constructed as an observation of the narrative structure Of S. Nosov's story "Authenticity", the hero of which is an Englishman with Russian roots – translator A. Akhmatova spends a day in Komarovo-the place of her summer residence. trying to find what made the "world picture" of the poet. The author's narration alternates with the English speech of the character, which divides their voices without special indication: "to read to himself-in the mind that is-the immortal poems of her, he tuned ahead of time – in advance." The peculiar polycode character of the text becomes a form of realization of the direct speech.
Название основной публикацииВторые Григорьевские чтения. Неология как проблема лингвистической поэтики: Тезисы докладов научной конференции (14-16 марта 2018).
Подзаголовок основной публикацииИн-т русского языка им. В.В. Виноградова РАН, научный центр междисциплинарных исследований художественного текста. Институт языкознания РАН. Московский педагогический государственный университет
ИздательИздательский центр "Азбуковник"
Страницы105-108
СостояниеОпубликовано - 2018

Fingerprint

Рогова, К. А. (2018). Потенциал новизны в организации свободного косвенного дискурса: голос персонажа как фактор его существования в художественном тексте. В Вторые Григорьевские чтения. Неология как проблема лингвистической поэтики: Тезисы докладов научной конференции (14-16 марта 2018).: Ин-т русского языка им. В.В. Виноградова РАН, научный центр междисциплинарных исследований художественного текста. Институт языкознания РАН. Московский педагогический государственный университет (стр. 105-108). Издательский центр "Азбуковник".