The denial of Semantic Relation in Indian Classical Culture

Переведенное название: Отрицание семантической связи в индийской классической культуре

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

Выдержка

Существование семантической связи постулируется в варттике Катьяяны (III в. до н.э.), послужившей отправной точкой для дальнейшего развития индийской лингвофилософии. Тем удивительнее встретить отрицание существования семантической связи, эксплицитно выраженное в санскритских текстах различной тематики (тантры, «Нирукта», труды по ритуалу и поэтике). В статье рассматриваются особенности видов внеязыковой деятельности, лежащие в основе подобных текстов, и выявляются причины, побудившие авторов отказаться от использования обыденного языка и устанавливать новые семантические связи.
Язык оригиналаанглийский

• САМДХЬЯ-БХАША

@article{7aa1ddb462a54a0f80c7d5512ec62a75,
title = "The denial of Semantic Relation in Indian Classical Culture",
abstract = "The existence of semantic relation was postulated in Katyayana’s Varttika (3 B.C.E.), which served a key-stone for the further development of Indian language philosophy. However in different Sanskrit texts (Tantras, the Nirukta, works on ritual and poetics) the existence of semantic relation had been denied explicitly. This paper considers specific characteristics of extralinguistic kinds of activities that stipulated the genesis of these texts and elicits the reasons why their authors rejected to use ordinary language, for the sake of establishing new semantic relations.",
keywords = "ИНДИЙСКАЯ ФИЛОСОФИЯ ЯЗЫКА, НИРУКТА, Тантра, ИНДИЙСКАЯ ПОЭТИКА, САМДХЬЯ-БХАША, INDIAN LANGUAGE PHILOSOPHY,, INDIAN POETIC, SAMDHA-BHASHA, NIRUKTA, TANTRA",
author = "E.A. Desnitskaya",
year = "2014",
language = "English",
pages = "87--93",
journal = "ВЕСТНИК РОССИЙСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ДРУЖБЫ НАРОДОВ. СЕРИЯ: ФИЛОСОФИЯ",
issn = "2313-2302",
publisher = "Российский университет дружбы народов",
number = "1",

The denial of Semantic Relation in Indian Classical Culture. / Desnitskaya, E.A.

В: ВЕСТНИК РОССИЙСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ДРУЖБЫ НАРОДОВ. СЕРИЯ: ФИЛОСОФИЯ, № 1, 2014, стр. 87-93.

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья

TY - JOUR

T1 - The denial of Semantic Relation in Indian Classical Culture

AU - Desnitskaya, E.A.

PY - 2014

Y1 - 2014

N2 - The existence of semantic relation was postulated in Katyayana’s Varttika (3 B.C.E.), which served a key-stone for the further development of Indian language philosophy. However in different Sanskrit texts (Tantras, the Nirukta, works on ritual and poetics) the existence of semantic relation had been denied explicitly. This paper considers specific characteristics of extralinguistic kinds of activities that stipulated the genesis of these texts and elicits the reasons why their authors rejected to use ordinary language, for the sake of establishing new semantic relations.

AB - The existence of semantic relation was postulated in Katyayana’s Varttika (3 B.C.E.), which served a key-stone for the further development of Indian language philosophy. However in different Sanskrit texts (Tantras, the Nirukta, works on ritual and poetics) the existence of semantic relation had been denied explicitly. This paper considers specific characteristics of extralinguistic kinds of activities that stipulated the genesis of these texts and elicits the reasons why their authors rejected to use ordinary language, for the sake of establishing new semantic relations.

KW - ИНДИЙСКАЯ ФИЛОСОФИЯ ЯЗЫКА

KW - НИРУКТА