Результат исследований: Публикации в книгах, отчётах, сборниках, трудах конференцийстатья в сборнике материалов конференциинаучнаярецензирование

Аннотация

The results of a comprehensive geological and geophysical study of the Suzdal Lakes of St. Petersburg in 2019 are discussed. The objectives of this work were the preparation of the landscape basis for the subsequent assessment of the ecological state of these reservoirs and the development of a methodology for the comprehensive study of small lakes by geophysical methods. The following methods were used: sonar, acoustic profiling, side-scan location, georadar (GPR), electrical resistivity tomography and geological sampling. GPR and side-scan location proved to be the most effective for assessment section of loose deposits and distribution of the surface sediments and identification of technogenic objects. Maps the lakes bottom relief, lithological maps, maps of the location of technogenic objects on the lake bottom were prepared. Proposals are made for the most efficient integration of geophysical methods for creating landscape maps as the basis for environmental research.

Переведенное названиеExperience in a complex study of small lakes in the city to assess their environmental status and anthropogenic pollution
Название основной публикацииEngineering and Mining Geophysics 2020
ИздательEuropean Association of Geoscientists and Engineers
Страницы1-10
ISBN (электронное издание)9789462823402
DOI
СостояниеОпубликовано - 14 сен 2020
СобытиеEngineering and Mining Geophysics 2020 - Perm, Российская Федерация
Продолжительность: 14 сен 202018 сен 2020

Серия публикаций

НазваниеEngineering and Mining Geophysics 2020

конференция

конференцияEngineering and Mining Geophysics 2020
СтранаРоссийская Федерация
ГородPerm
Период14/09/2018/09/20

Предметные области Scopus

• Промышленная технология и станкостроение
  • Геотехническая инженерия и инженерная геология
  • Геохимия и петрология
  • Геофизика

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «Опыт комплексного изучения малых озер в городской черте для оценки их экологического статуса и антропогенного загрязнения». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).