НАМЕРЕНИЕ И НАМЕРЕННОЕ ДЕЙСТВИЕ В ФИЛОСОФИИ ПРАВА: ПРИ ЧЕМ ЗДЕСЬ ВИТГЕНШТЕЙН?

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатьярецензирование

Аннотация

The article examines K.A. Rodin’s thesis on the possibility of including Wittgenstein’s remarks on intention and action in the context of legal philosophy research. It is shown that although the concepts of intention and intentional action are relevant to the philosophy of law, Wittgenstein’s own ideas did not have a significant impact on their relevance (and some of them did not have it at all). This influence is confined to the fact that, like Wittgenstein, many jurists and legal theorists, mainly those who were influenced by the ideas of H.L.A. Hart, also objected to the causal theory of action. However, the influence is limited to this approach.

Переведенное названиеINTENTION AND INTENTIONAL ACTION IN PHILOSOPHY OF LAW: WHAT DOES WITTGENSTEIN HAVE TO DO WITH IT?
Страницы (с-по)38-44
Число страниц7
ЖурналEpistemology and Philosophy of Science
Том59
Номер выпуска1
DOI
СостояниеОпубликовано - 2022

Предметные области Scopus

• Философия
  • История и философия науки

• intention
  • philosophy of law
  • theory of action
  • will
  • Wittgenstein

Fingerprint

Подробные сведения о темах исследования «НАМЕРЕНИЕ И НАМЕРЕННОЕ ДЕЙСТВИЕ В ФИЛОСОФИИ ПРАВА: ПРИ ЧЕМ ЗДЕСЬ ВИТГЕНШТЕЙН?». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).