Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатьярецензирование

2 Цитирования (Scopus)

Аннотация

The site of Crimean geological field training of St.Petersburg University is situated within the Second ridge of the Crimean Mountains. Chemical characteristics of wet precipitation were measured here from 1999 to 2010 (in summer). All samples were analyzed for major ions (Cl -, HCO 3 -, CO 3 2-, SO 4 2-, NC 3 -, Ca 2+, Na +, K +, Mg 2+) and pH. The predominant ions of precipitation are mostly HCO 3 - (or sometimes SO 4 2-), Ca 2+ and Mg 2+. The average pH value was 7,0 and varied from 5.9 to 8.9. Enrichment factors, sea salt factor, non sea salt factor have been calculated. The saturation indices minerals species in precipitation (SI) were calculated by the PHREEQC program. Chemical composition of rains with minimal anthropogenic influence can be considered as representative of background values for the region. Bibliogr.

Переведенное названиеFeatures of the chemical composition of precipitation of the crimean training site of SPbSU
Страницы (с-по)26-42
Число страниц17
ЖурналВестник Санкт-Петербургского государственного университета Серия 7. Геология, география
Том2011
Номер выпуска3
СостояниеОпубликовано - 14 дек 2011

Предметные области Scopus

• Геология
  • Планетоведение и науки о земле (все)

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «ГИДРОХИМИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ АТМОСФЕРНЫХ ОСАДКОВ НА ПОЛИГОНЕ КРЫМСКОЙ ГЕОЛОГИЧЕСКОЙ ПРАКТИКИ СПБГУ». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).