Generation of an Attosecond Pulse Based on Collective Spontaneous Radiation Emission of a Layer of Three-Level Atoms Excited by a Pair of Unipolar Pulses

Переведенное название: Генерация аттосекундного импульса на основе коллективного спонтанного излучения слоя трехуровневых атомов, возбуждаемых парой униполярных импульсов

R. M. Arkhipov, M. V. Arkhipov, I. Babushkin, A. V. Pakhomov, N. N. Rosanov

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатьярецензирование

1 Цитирования (Scopus)

Аннотация

A method of coherent controlling the polarization of a medium has been proposed recently for the generation of extremely short pulses. The method is based on the excitation of atomic polarization oscillations and their subsequent stop using a pair of ultrashort pulses. The so-called stopped pulse of the polarization of a medium, which arises in the interval between its excitation and deexcitation, can be a source of an extremely short radiation pulse. In this work, the above-indicated possibility of generation of an isolated attosecond ultraviolet pulse in a three-level resonant medium whose parameters correspond to a hydrogen atom excited by a pair of unipolar X-ray pulses is considered theoretically. In this case, the generation mechanism is of the antenna-type, that is, it is caused by the collective spontaneous emission of pre-phased atoms in the absence of a noticeable decay of their free polarization.

Переведенное названиеГенерация аттосекундного импульса на основе коллективного спонтанного излучения слоя трехуровневых атомов, возбуждаемых парой униполярных импульсов
Язык оригиналаанглийский
Страницы (с-по)1857-1864
Число страниц8
ЖурналOPTICS AND SPECTROSCOPY
Том128
Номер выпуска11
Ранняя дата в режиме онлайн20 авг 2020
DOI
СостояниеОпубликовано - ноя 2020

Предметные области Scopus

• Электроника, оптика и магнитные материалы
  • Атомная и молекулярная физика и оптика

• коллективное спонтанное излучение
  • когерентный контроль атомарной поляризации
  • аттосекундные импульсы
  • униполярные импульсы
  • рентгеновские импульсы
  • атом водорода

Fingerprint Подробные сведения о темах исследования «Генерация аттосекундного импульса на основе коллективного спонтанного излучения слоя трехуровневых атомов, возбуждаемых парой униполярных импульсов». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).