Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатья в журнале по материалам конференциинаучнаярецензирование

Выдержка

Страницы (с-по)444–467
ЖурналACTA LINGUISTICA PETROPOLITANA. ТРУДЫ ИНСТИТУТА ЛИНГВИСТИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ
ТомXIV
Номер выпуска2
СостояниеОпубликовано - 2018

• именная группа
  • клитики
  • порядок слов
  • предлоги

@article{b8cdc4b26700405fbe5613b710400118,
title = "Внешняя и внутренняя адвербиальная модификация предложных групп типа PRED+ADJ+N в русском языке",
abstract = "The paper discusses the competition between word order strategies in Russian, where an adverb modifying an adjective within a prepositional phrase may be itself either within the PP or to the left of it. Several factors are shown to condition the choice of word order, including the properties of the NP complement of the preposition, the choice of the adverb and, importantly, the length of the preposition. An analysis of leftward displaced modification in terms of the PF lowering of the preposition is sketched.",
keywords = "именная группа, клитики, порядок слов, предлоги, Русский язык",
author = "Тискин, {Даниил Борисович}",
year = "2018",
language = "русский",
volume = "XIV",
pages = "444–467",
journal = "ACTA LINGUISTICA PETROPOLITANA. ТРУДЫ ИНСТИТУТА ЛИНГВИСТИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ",
issn = "2306-5737",
publisher = "Институт лингвистических исследований РАН",
number = "2",

Внешняя и внутренняя адвербиальная модификация предложных групп типа PRED+ADJ+N в русском языке. / Тискин, Даниил Борисович.

В: ACTA LINGUISTICA PETROPOLITANA. ТРУДЫ ИНСТИТУТА ЛИНГВИСТИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ, Том XIV, № 2, 2018, стр. 444–467.

TY - JOUR

T1 - Внешняя и внутренняя адвербиальная модификация предложных групп типа PRED+ADJ+N в русском языке

AU - Тискин, Даниил Борисович

PY - 2018

Y1 - 2018

N2 - The paper discusses the competition between word order strategies in Russian, where an adverb modifying an adjective within a prepositional phrase may be itself either within the PP or to the left of it. Several factors are shown to condition the choice of word order, including the properties of the NP complement of the preposition, the choice of the adverb and, importantly, the length of the preposition. An analysis of leftward displaced modification in terms of the PF lowering of the preposition is sketched.

AB - The paper discusses the competition between word order strategies in Russian, where an adverb modifying an adjective within a prepositional phrase may be itself either within the PP or to the left of it. Several factors are shown to condition the choice of word order, including the properties of the NP complement of the preposition, the choice of the adverb and, importantly, the length of the preposition. An analysis of leftward displaced modification in terms of the PF lowering of the preposition is sketched.

KW - именная группа

KW - клитики

KW - порядок слов

KW - предлоги