Tamás Péter Kisbali, Nadezhda Anatolevna Nalimova, Aleksandr Sergeevich Preobrazhenskij, Anna Vladimirovna Pozhidaeva, Marina Alexandrovna Lopukhova, Anna Valentinovna Guseva, Ekaterina Iurievna Staniukovich-Denisova

Результат исследований: Научные публикации в периодических изданияхстатьярецензирование

1 Цитирования (Scopus)

Аннотация

This article presents the volume of collected papers that were delivered as reports at the “Actual Problems of History and Theory of Art VIII” International Conference held in Moscow in October, 2018. The book mainly contains the materials on art from ancient times till the Renaissance, Oriental studies and art critical surveys. Taking the main debating topic and the emphasis of the conference of 2018 into consideration, along with the idea of Borders and Horizons that was in the focus of the conference, the book is also focused on the problems of insight and interpretation of boundaries between genres, media, schools, styles, and epochs.

Переведенное названиеActual Problems of Theory and History of Art — 2018. From antiquity to the renaissance. Borders and horizons
Страницы (с-по)11-20
Число страниц10
ЖурналActual Problems of Theory and History of Art
Том9
DOI
СостояниеОпубликовано - дек 2019

Предметные области Scopus

• Изобразительное и театральное искусство

• Actual problems of theory
  • Art theory
  • History of art
  • International conference

Fingerprint

Подробные сведения о темах исследования «Актуальные проблемы изучения искусства — 2018. От античности до Ренессанса. Границы и горизонты». Вместе они формируют уникальный семантический отпечаток (fingerprint).