Международный семинар "Digital Politics and Post-Network Society"

Сморгунов, Л. В. (Организатор), Александр Сергеевич Шерстобитов (Организатор), Неверов, К. А. (Участник), Тропинова, Е. А. (Участник), Томин, Л. В. (Участник), Daria Gritsenko (Участник), Andrey Indukaev (Участник), Ольга Пархимович (Участник)

Деятельность: Участие в типах событий или организация типов событийОрганизация конференции, заседания рабочей группы, ...

Описание

Daria Gritsenko (Helsinki University) - Russia datafied: Understanding intermediaries in «digital era governance».
Elena Tropinova (Saint Petersburg State University) - Platform-based governance: assessing readiness of Russian socio-economic and political system.
Leonid Tomin (Saint Petersburg State University) – Governance in the age of platform capitalism. Between social cooperation and hyper-exploitation.
Aleksandr Sherstobitov (Saint Petersburg State University) - Post-Networks: Conceptualization and Methodological Approaches to Grasp Hyperdynamics.
Andrey Indukaev (Helsinki University) - Digital transition vs Market transition: some common limitations in the analytical frameworks.
Kirill Neverov (Saint Petersburg State University) - Capacity of empirical rationale of coopetition based on GitHub data.
По окончании семинара был организован мастер-класс (15.00 - 17.00):
Ольга Пархимович (АНО «Инфокультура») «Основы аналитической работы с открытыми финансовыми данными с помощью инструмента OpenRefine».
Период11 мая 2018
Тип мероприятияСеминар